22 Nis 2008

Loch-Ness Canavarı
1500 yıldan beri İskoçya'daki Loch Ness gölünde yaşayan, ne oldu?u tanımlanamayan bir deniz yaratığı olduğu söyleniyor. (ingilizler buna kısaca Nessie diyorlar.)

Gölde bir canavar yaşadığına dair ilk söylentiler, 6. yüzyılda çıkmış, İrlandalı bir keşiş Nessie'yi görmüş ve söylentiye göre, insanları yemesinden korkarak, onu vaftiz etmiş.

1934 yılında İngiliz Dr. Robert Kenneth Wilson, sözde canavarın bir resmini çekmiş, resmi birçok uzman incelemiş ve gerçeğe benzediği söylenmiş ama bir ağaç kütüğü filan da olması mümükün denmiş..

1990'ların başında canavarın izini sürmek için bir keşif ekibi kurulmuş, ekibin iki üyesi David Martin ve Alastair Boyd resmin sahte olduğunu ö?renmişler.

Yine de insanlar göle gelip, canavar var mı, yok mu öğrenmek istiyorlar, peki ama varsa bu nasıl bir yaratık? Belki büyük bir balık...kimisi onun yüzebilen bir fil oldu?unu bile iddia etmiş Yok artık! Daha neler!!

2001 yılında Uygulamalı Bilimler Akademisi, garip bir yaratığın V biçimindeki kuyruğunun sudaki görüntüsünü videoya kaydetmiş! Bazıları bunun tarih öncesi çağlardan kalma, büyük, neslinin son örneği bir deniz yaratığı olabileceğine inanıyor. Yüzlerce yıldan beri, böyle bir yaratığı gördüğünü söyleyen pekçok insan var...

Profesyonel cihazlarla, 600 adet sondayla suyun dibi taranmış, ama hiçbir ipucu bulanamamış, 2003'de BBC böyle bir canavarın olmadığını duyurmuş.

Bu duyuru, her yıl 40 milyon meraklı turistin bölgeye gelip, kıyıda kamp kurmasını engellemiyor

Böylece İskoçya'nın turizm gelirine büyük fayda sağlanıyordur herhalde

Sonuçta, Loch Ness canavar? gerçekten yaşıyor mu? Hala belirsiz...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

hadi sen de yaz yaz yaz.. :)

[[spam yorumlardan kurtulmak için kelime doğrulama eklemek zorunda kaldık.]]